top of page
  • DartsPL

WDF - podsumowanie listopada

Sezon WDF dobiega końca. Ostanie turnieje rankingowe zostały rozegrane w listopadzie. W grudniu czekają nas tylko kwalifikacje do Lakeside, a na początku 2022 rozpoczną się Mistrzostwa Świata WDF.

Najważniejszą informacją listopada jest zakwalifikowanie się Sebastiana Steyera na najważniejszą imprezę WDF w sezonie. Sztuki tej dokonał w Pradze podczas Czech Open, gdzie z bardzo dobrej strony zaprezentował się inny Polak – Wojtek Bruliśnki. Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ. W listopadzie rozegrano kilka turniejów rankingowych, a skład Mistrzostw Świata jest już prawie kompletny.

Panie i Panowie: przed wami Luke Littler

Najwyższej rangi turnieje w minionym miesiącu rozegrano w Irlandii i USA. Ten pierwszy czyli Winmau Irish Open zgromadził bardzo silną obsadę. Wielu zasłużonych i dobrze prezentujących się w tym roku zawodników chciało wyjechać z Killarney z nagrodą za pierwsze miejsce. Do tej grupy zaliczają się: Nick Fulwell (13 w rankingu WDF), Gavin Carlin (posiadacz karty PDC w 2019 i 2020), Dean Winstanley (zdobywca sześciu tytułów dekadę temu), Neil Duff (6 w rankingu WDF), John O’Shea (zwycięzca World Masters w 2019), Brian Raman (1 w rankingu WDF), Michael Warburton (14 w rankingu WDF), Ross Montgomery (5 w rankingu WDF) oraz James Hurrell (7 w rankingu WDF). Żaden z nich jednak w Irlandii tytułu nie zdobył. Ta sztuka udała się za to Luke’owi Littlerowi. Ten Anglik w finale pokonał 6:2 Copelanda. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że Littler ma… 14lat!!! W tym roku kompletnie zdominował młodzieżowe rozgrywki WDF zgarniając pięć najbardziej prestiżowych tytułów: England Open, British Open, Welsh Open, Welsh Classic i Irish Open. Tym razem do tegorocznej gabloty dołożył także seniorskie Irish Open. Littler jest członkiem programu Target – Elite1 dla najzdolniejszych graczy na świecie młodego pokolenia. Parę dni temu cały świat ponownie o nim usłyszał, gdy na jednym z turniejów JDC rzucił dziewiątą lotkę! Nie były też to byle jakie rozgrywki, tylko JDC International Open. Ten prestiżowy turniej rozgrywany na Gibraltarze padł oczywiście łupem Littlera, który w półfinale 5-4 pokonał inną młodą gwiazdę – Leightona Bennetta. Talent i możliwości tego chłopaka są niesamowite i miejmy nadzieję, że sukcesywnie będzie podnosił swoje umiejętności, a za kilka lat zobaczymy go na scenie w PDC.

Luke Littler ma dopiero 14-lat, a ostatnio przykuł uwagę całego darterskiego świata

W ten sam weekend w Irlandii rozegrano turniej gold pań, w którym zwyciężyła Anastasia Dobromyslova, a także High Performance Roofing Irish Classic Men (silver). W tym evencie najlepszy okazał się Szkot Shaun McDonald, który w finale 5:3 pokonał Josha Rocka. W last4 znaleźli się wspomniany wyżej lider rankingu WDF Brian Raman oraz Brazylijczyk Diogo Portela. Luke Littler dotarł do last16.

Larry Butler w grze!

Drugi turniej rangi Gold rozegrano w USA – Seacoast Open. Zwycięzcą został Jules van Dongen, który po raz trzeci w tym roku okazał się bezkonkurencyjny w evencie tej rangi (wcześniej Charlotte Open i Cherry Bomb International). W finale 6:4 ograł Kevina Luke’a. W półfinałach odpadł Leonard Gates, który tym wynikiem przypieczętował drugie miejsce w rankingu WDF USA i zapewnił sobie udział w Mistrzostwach Świata WDF. Porażka w 1/8 Danny’ego Lauby’ego Juniora i dobra gra konkurentów spowodowała, że nie zakwalifikował się do Lakeside, ponieważ w krajowym rankingu był dopiero czwarty. Na „pocieszenie” zostały mu Mistrzostwa Świata PDC, na które dostał się dzięki zwycięstwu w CDC Tour. W Seacoast Open wystąił także zwycięzca 35 turniejów rangi BDO/WDF – Larry Butler. 64-latek swój pierwszy rankingowy tytuł zdobył w Syracuse Open w 1988! Butler ma także wielkie osiągnięcia w PDC. W 1996 był ćwierćfinalistą Mistrzostw Świata, a w 1994 wygrał telewizyjny World Matchplay (pierwsza edycja turnieju)!

W listopadzie w Stanach odbył się jeszcze jeden turniej – Oregon Open (bronze). W nim awans na Mistrzostwa Świata WDF atakował Chris Lim, który jest trzeci w rankingu krajowym. Niestety dla niego piąte miejsce w Oregonie okazało się za słabe wobec półfinału Gatesa w Seacoast i pozostał na trzeciej lokacie. W tym evencie zwyciężył David Fatum. W finale przekonująco rozprawił się 6:1 z Carlosem Calderonem i dołożył do gabloty czwarte trofeum rangi WDF/BDO. Z ciekawostek do last8 zawędrował kenijski darter Patrick Kithi, który w przeszłości trzykrotnie wygrywał w Oregonie.

Larry Butler to ikona amerykańskiego darta. W listopadzie rywalizował w turnieju WDF, a 27 lat temu był zwycięzcą pierwszego turnieju World Matchplay w PDC

W listopadzie jeden turniej odbył się w Australii – Challenger Open (ranga bronze). W finale 6:1 Raymond Smith pokonał Jeremy’ego Fagga. Wspominany Fagg oraz Justin Thompson wystąpią w Lakeside. Ten drugi kwalifikację zawdzięcza Donovanowi Lotteringowi, który pomimo wyższego miejsca w australijskim rankingu wycofał się z udziału.

Pięć turniejów w Europie

Pierwszym seniorskim turniejem minionego miesiąca była Malta Open (silver). Wspaniale poradził sobie tam Belg John Desreumaux. Zwycięstwo w tym wydarzeniu dało mu 90 punktów i awans na 23 lokatę rankingu WDF, dzięki czemu wystąpi na Mistrzostwach Świata WDF. Jako drugi z Zachodniej Europy kwalifikację wywalczył Richard Veenstra. Utytułowany Holender fantastyczny weekend zaliczył w Italian Open i Italian Classic, kiedy zajął pierwsze i drugie miejsce.

Do ważnych rozstrzygnięć doszło jeszcze w ostatnich turniejach listopada w Sankt Petersburgu. Turniej Open imieniem tego miasta padł łupem Alekseya Kadochnikova. Rosjanin 6:2 w finale pokonał Białorusina Andreya Pontusa. Pomimo 45pkt zdobytych za zwycięstwo w evencie rangi bronze uplasował się na trzeciej lokacie w rankingu Europy Północnej (za Obukhovem i Harryssonem), co okazało się za słabym wynikiem. Na szczęście dla Alekseya awansował przy tym na 17 miejsce rankingu głównego WDF i to właśnie temu faktowi zawdzięcza kwalifikację do Lakeside. W Russian Open porażki nie zaznał Vladimir Akshulakov, lecz to nie wystarczyło na wystąpienie w MŚ.

Lista uczestników Mistrzostw Świata WDF (ze względu na sytuację epidemiologiczną może się zmienić)

Pandemiczny sezon WDF dobiega końca. 1 stycznia rozpoczną się Mistrzostwa Świata WDF w Lakeside. Zostaną rozegrane w czterech kategoriach: mężczyzn, kobiet, juniorów i juniorek. Wśród seniorów są jeszcze cztery wolne bilety dla mężczyzn i dwa dla kobiet. Dwóch mężczyzn i jedna kobieta wywalczy awans w każdym z dwóch turniejów kwalifikacyjnych, które odbędą się 5 grudnia w Holandii i Wielkiej Brytanii. Pod koniec listopada sternicy WDF popisali umowę sponsorską z Winmau. Najbliższe Mistrzostwa Świata zostaną rozegrane na tarczach Blade6. Nowy produkt Winmau będzie używany w turniejach WDF przez najbliższe trzy lata.